Hoppa till huvudinnehåll
stadsutveckling_farsta-stockholm_telestaden_marbackaparken_1.webp
Telestaden i Farsta

En ny stadsdel i Farsta

Det som en gång var Televerkets huvudkontor och sedan Telias kontorsområde kommer att förvandlas till Farstas nya stadsdel Telestaden, ett av södra Stockholms största bostadsprojekt under utveckling av Ikano Bostad och Rikshem. Bara 20 minuter från Stockholms innerstad planeras för cirka 2 000 bostäder, 57 000 kvadratmeter kommersiella lokaler, mötesplatser, arbetsplatser och service. Grönskande parker och det livliga torget blir en naturlig mötesplats där människor kan samlas, umgås och njuta av en levande stadsmiljö.

Om projektet Telestaden i Farsta, Stockholm

Förvärvat
2015
Bostadstyp
Bostadsrätter och hyresrätter
Kommersiella lokaler
57 000 kvm
Antal planerade bostäder
2 000 varav Ikano Bostad bygger cirka 1 000
Nuvarande hyresgäster
Polismyndigheten, Familjebostäder, Konstverket, Attendos äldreboende Mårbacka, dansstudion Ccap, gym- och träningsanläggningen KRAFT.
  1. Behov och idé för området

  2. Plan- och programarbete
  3. Samråd
  4. Granskning
  5. Beslut och antagande av detaljplanen
  6. Ansökan om bygglov
  7. Byggnation av området
ikano-bostad_farsta_telestaden_3d_vision.jpg

Ny stadsdel på klassisk mark

Telestaden kommer att omvandlas utan att tumma på de kulturhistoriska värdena. Området kommer att omvandlas så resurseffektivt och hållbart som möjligt.  Vi planerar för nybyggnation, inbjudande torg och gröna stråk med full respekt för befintliga och blåklassade kulturbyggnader.

Vår mission är att skapa en levande stadsdel med vackert blandad bebyggelse, där förskolor och skolor står sida vid sida med bostäder, kontor och där handel, restauranger och ett rikt kulturliv kan frodas i framtiden.

När vi bygger är vi måna om att behålla områdets klassiska karaktär samtidigt som vi förbereder för framtiden och allt det som den större utvecklingen av Farsta möjliggör.

flygvy_farsta_telestaden_ikano-bostad.jpg

Vänd mot vattnet

När bostäderna byggs länkas Farsta härligt nog även mer mot vattnet och naturområdena runt Drevviken. Tillsammans med Stockholm stad och Trafikverket undersöker vi just nu möjligheten att koppla ihop Telestaden ytterligare med Drevviken via broar över Nynäsvägen.

stadsutveckling_farsta-stockholm_telestaden_teletorget_1.webp

Flera detaljplaner

Telestaden är uppdelat på två detaljplaner. Den första detaljplanen antogs i juni 2022. Nu pågår fastighetsbildning, ledningsomläggningar och andra förberedelser för att komma igång med utvecklingen. Arbetet med den andra detaljplanen pågår. Förutom bostäder kommer det även att bli arbetsplatser och kontor för företag och organisationer i Telestaden. Redan idag är flera hyresgäster på plats.

Här ligger Telestaden i Farsta

Kontakta oss

För mer information om Telestaden, kontakta vår projektutvecklare.

malin.fex.webp

Projektutvecklare

Malin Fex