Hoppa till huvudinnehåll
om-ikano_ikano-akademin_artur_2.webp
Trygghet, jobb och Arturs historia

Så skapades trygghet och jobb i Hagsätra

Antalet områden med socioekonomiska utmaningar har blivit fler. I Hagsätra, där Ikano Bostad förvaltar 1 720 bostäder, fanns problem med stök och kriminalitet när Anders Wahlqvist började arbeta som fastighetsansvarig i bostadsområdet för några år sedan. Det blev startskottet för Ikano Akademin.

Målet är att ungdomar ska hitta jobb eller studera

2014 startade Ikano Bostad upp Ikano Akademin, där ungdomar får en tidsbegränsad anställning för att jobba med fastighetsskötsel och trädgårdsarbete i området, sedan är målet att de ska hitta jobb eller studera.

– Vi märkte att tryggheten inte riktigt fanns, vilket delvis kan förklaras med att många ungdomar gick sysslolösa. Jag frågade dem vad de ville göra. ”Vi vill ha jobb” var det genomgående svaret, berättar Anders Wahlqvist.

– Det kostar inte mer än om vi skulle lagt ut jobbet på någon annan, men jag skulle vilja säga att det är ”win, win, win” för alla. En ungdom som hamnar på glid kostar alla mycket mer än den här satsningen, fortsätter Anders Wahlqvist.

”Flera av mina vänner har gått Ikano Akademin”

En av de som gått Ikano Akademin är Hagästrabon Artur, 29. Han kom till Sverige 2005 som flykting från Armenien, pluggade till snickare och hade lärlingsplats – men företaget lades ner. Trots nästan två års jobbsökande fick han inget napp.

– Det var en svår tid och många tänker att man kan skaffa pengar på ett annat sätt, rekryteringen till gängen pågår hela tiden, säger han.

Via en vän fick han kontakt med Ikano Akademin – och då gick det snabbt:

– Jag var på intervju ena dagen, andra dagen var jag igång och jobbade. Det kändes jätteskönt, säger Artur och fortsätter:

Flera av mina vänner som gått Ikano Akademin har ordnat upp sina liv, från att ha massa problem har de nu jobb och familj.

Han lyfter även fram långsiktigheten som en framgångsfaktor – vilket var viktigt att falla tillbaka på i början när Ikano Akademin inte riktigt ville lyfta:

De första åren var det inte lönsamt och lite skakigt. Det fanns funderingar om detta var rätt väg, men vi trodde på idén och vågade vara uthålliga. Över tid har vi fått kvitto på att det var rätt.

Om vi vänder på det, vad tror du skulle hända om Ikano Akademin lades ner?

I det korta perspektivet inte så mycket, många har ju lyckats ta makten över sin framtid. Men över tid skulle känslan av maktlöshet breda ut sig hos nästa generation och samma typ av problem komma tillbaka. Därför är det så viktigt att man inte gör en isolerad insats, Ikano Akademin har inget slut utan är en del av affärsmodellen.

Mer om Ikano Akademin

om-ikano-bostad_ikano-akademin_case-anders_3.webp

En framgångssaga för hållbar samhällsutveckling

om-ikano_ikano-akademin_christian_2.webp

Hur samhällsprojekt skapar jobb, trygghet och affärsnytta

om-ikano_ikano-akademin_elias_2.webp

Från arbetslöshet till heltidsjobb

om-ikano_ikano-akademin_sanwayt_2.webp

Från tuff bakgrund till arbetslivet