Hoppa till huvudinnehåll
nyproduktion_stockholm-hammarby-sjostad_vava_fasad-innergard.webp
Case - hållbarhetslänkade lån

Hållbar finansiering är en viktig del av vår affär

Hållbarhetslänkade lån är ytterligare ett viktigt steg i Ikano Bostads långsiktiga engagemang för hållbarhet. Att det tydligt integreras i affären är centralt för oss. Ikano Bostad har under 2023 och 2024 ingått hållbarhetslänkade lån med SEB och Handelsbanken om sammanlagt 4,2 miljarder kronor.

Gröna lån och hållbar finansiering

– Gröna lån har vi haft sedan länge, där man kan få en grön finansiering kopplad styckvis till varje fastighet eller projekt med en låg energianvändning. Det kommer vi att fortsätta med, men med de hållbarhetslänkade lånen tar vi steget att omfatta hela företagets förflyttning inom olika hållbarhetsområden, säger Per Löfgren, tf hållbarhetsstrateg på Ikano Bostad.

Tre centrala nyckeltal

För Ikano Bostad är bolagets tre viktigaste hållbarhetsmål nu även kopplade till dessa lån från SEB och Handelsbanken.

– Lånen är kopplade till arbetet med att minska energianvändningen i fastighetsbeståndet, minskat klimatavtryck i nyproduktion samt till arbetet med att minska utanförskapet i bostadsområden. Detta är tre naturliga hållbarhetsområden för vår verksamhet som vi sedan länge har fokuserat på. Sedan 2014 har företaget minskat energianvändningen i beståndet med mer än 25 procent, vi har successivt minskat klimatavtrycket i nyproduktion och har under mer än tio år arbetat med initiativ för att minska utanförskapet, säger Roger Johansson.

En viktig del av affären

Per Löfgren och Roger Johansson konstaterar att hållbarhetsarbetet idag är en viktig del av affären.

– Alla dessa tre områden är väldigt tydligt kopplade till vår affär och vår verksamhet. Att jobba med klimatfrågan är en affärskritisk fråga. Dessutom är det många gånger kostnadsbesparande, till exempel på energisidan när det gäller fastighetsbeståndet. Och vårt sociala arbete förbättrar livsmiljön i de områden där vi äger fastigheter, säger Per Löfgren.

– Att vi i samarbete med bankerna har arbetat fram en hållbarhetslänkad lånestruktur där vi får en koppling mellan finansieringen och våra operativa hållbarhetsmål är dels en bekräftelse för oss, hur vi arbetar och tar oss an de viktiga hållbarhetsfrågorna samtidigt som länkningen också bidrar till att driva på vårt hållbarhetsarbete framåt, säger Roger Johansson.

Våra tre fokusområden inom hållbarhet som kopplat an till lånen:

Energianvändning

Minska energianvändningen i vårt fastighetsbestånd. Förbättra energieffektiviteten och att minska energianvändningen med 30 procent till 2030 (jämfört med 2020) i vårt fastighetsbestånd.

Klimatavtryck

Minska klimatavtrycket i vår nyproduktion. Minska klimatavtrycket från våra nyutvecklade flerbostadshus med 40 procent till 2030 (jämfört med 2020).

Utanförskap

Minska utanförskapet i våra bostadsområden. Att genom Ikano Akademin fortsatt framgångsrikt och med hög fullföljandegrad stötta unga vuxna i våra bostadsområden att komma ut i arbetslivet och studier.

forvaltning_goteborg-jonsered_fasad-gul.webp
Energieffektivitet

Långsiktiga energisatsningar

Sedan 2012 har vi på Ikano Bostad arbetat långsiktigt med energisatsningar för att sänka energianvändningen, både genom energikartläggning, driftansvar och energieffektivisering.

Ta del av våra energicase för att veta mer om vilka långsiktiga investeringar och satsningar vi gjort.